پایان ششمین دوره جایزه ادبی واو

..  : ششمین دوره جـایزه ادبی « واو ‌» برگزیدگانش را اعــلام کرد. در مراســم اختتامیه این جایـزه رمان "دره پنهان" محمد قراچه داغی، به عنوان بهترین رمان متفاوت سال معرفی شد و رمان "مونالیزای منتشر" شاهرخ گیوا به عنوان رمان شایسته تقدیر.

همچنین در بخش معرفی بهترین ناشر رمان متفاوت، نشر چشمه برای دومین بار به عنوان بهترین ناشر رمان متفاوت سال معرفی شد.

 همین چند سطر، بالایی حاصل جمع ماه ها تلاش و پیگیری داوران و مجریان جایزه « واو » بود.

دو ـ سه روز قبل یکی از مجریان جایزه با من تماس گرفت و خواست که درباره کتابم مطلبی بنویسم. سعی کردم طفره بروم، اما نشد. در نهایت این مطلب پایینی را نوشتم که در مراسم پایانی به صورت بروشور بین حاضرین پخش شد. البته کاندیداهای دیگر هم درمورد کتاب هایشان چیزهایی نوشته بودند که مطالب آنها نیز در همان بروشور آمده بود. اما مطلب من:

مونالیزای منتشر رمانی ٢٠٨ صفحه ایست که حجم بسیار ناچیزی را در هستی کاغذی کتاب ها اشغال کرده اسـت. و حتا اگـر ٢٨٠٠ صفحه و یا ٢٨٠٠٠٠٠ صفحه هم مـی بود، فـرق چندانی نمی کرد. اگـر رمـان ها می توانستند کاری از پیش ببرند، خب لابد اکنون هواپیماهای بمب افکن ساخته نمی شدند و سرب و باروت هم متاع کم ارزشی بود. و باز هم لابد اگر داستان ها و به طور کلی تر هنر ماثر واقع می شد الان سرزمین ما هم آرمان شهری بی بدیل بود. اما لااقل در این گوشه دنیا نه اشعار رودکی و حافظ و شاملو کاری از پیش برده اند و نه اوراق جمالزاده و هدایت و گلشیری و... ساحتی را آباد کرده اند. حالا چه رسد به مونالیزای منتشر که خوشـبینانه اش این است که دو ـ سه هزار نفری می خوانندش و در نهایت به صفحه ٢٠٨ که می رسند کتـاب را می بندند، اخ و تف می کنند و یا اگر به مذاقشان خوش نشسته باشد، به به می گویند. خب مونالیزای منتشر من هم همین است. حقیقت این است که داستان ها نوشته می شوند تا نویسندگانش جیغ زده باشند! واکنشی کاهلانه هسـتند در برابر سنگینی تحمل ناپذیر هسـتی. اما افسوس که این جیغ ها در گوش های هستی ارتعاشی ایجاد نمی کنند!

/ 4 نظر / 24 بازدید
محسن

تبریک می گم جناب گیوا یاد آن شب می افتم و جلسه نقد روز 1000 ساعت دارد و آن دوستمان که اسم نبرم شاید بهتر باشد که ما و شما را کشت اینقدر که از رمان شما دلیل آورد!!! و لبخند های ما به همدیگر و سرخ شدن های شما، شاید یادتان بیاید و شاید هم نه... . اما جدا رمان شما را خیلی را پسندیدم، شاید وقتی بشود راجع به آن صحبت کنیم سلام

ماه تی تی

ازنوشته تان خیلی خوشم آمد.

ماه تی تی

من به شخصه از اینکه دره پنهان برنده شد ناراحتم.هرگز این کتاب را به عنوان کتاب برتر به کسی توصیه نمیکنم